U užurbanom stilu života u našim gradovima ove Mreže, sjajna inicijativa pod nazivom BiodiverCity pušta korijenje. Sa vizijom da iskoristi snagu rješenja zasnovanih na prirodi, BiodiverCity ima za cilj mjeriti biodiverzitet i uzeti u obzir povezane usluge ekosistema kako bi dizajnirao i povećao količinu inovativnih projekata. Partnerski gradovi ovog URBACT projekta zamišljaju budućnost u kojoj urbani ekosistemi i aktivnosti na čelu sa lokalnim zajednicama harmonično koegzistiraju.
Projekat obuhvata partnerstvo širom EU između 10 evropskih gradova, pokrivajući raznovrsnu grupu kultura, urbanih i zelenih površina i ljudi. Od 2023. do kraja 2025. godine, partneri su sljedeći: Cieza (ES) Dunaújváros (HU) kao vodeći partner, Laboratorij za pejzaž (PT), Gradsko i općinsko vijeće Limericka (IE), Poljčane (SL), Sarajevo (BA), Siena (IT), 's-Hertogenbosch (NL), Veszprém (HU) i Vratsa (BG).
BiodiverCity koristi veliki potencijal gradova u podizanju svijesti i pokretanju inovacija za stvaranje pristupa zasnovanih na zajednici koji vrednuju i mjere biodiverzitet i povezane usluge ekosistema. Mreža nastoji osnažiti zajednice, omogućavajući im da planiraju i implementiraju odlučna rješenja zasnovana na prirodi, istovremeno potičući ponašanje korisno za okoliš. Sa vizijom održivog urbanog razvoja, cilj nam je dati značajan doprinos Strategiji EU o biodiverzitetu i zajedničkim naporima za očuvanjem dragocijenog prirodnog naslijeđa naše planete.
Glavna ideja BiodiverCityja odnosi se na koncept pronalaženja rješenja u samoj prirodi. Prepoznajući vrijednost usluga ekosistema, poput čistog zraka, vode i oprašivanja, zajednice mogu razviti rješenja zasnovana na prirodi za hitne urbane izazove.
Kroz aktivno učešće, zajednice će doprinijeti izradi planova ozelenjavanja, osiguravajući održivu budućnost u kojoj ljudske aktivnosti i biodiverzitet napreduju skladno. To se može postići na bezbroj različitih načina, kao što je povećanjem zelenih površina u gradu kako bi se uspješno borili protiv drastično povećane temperature u urbanim sredinama posljednjih godina – kako povećanjem broja zelenih oaza i povećanjem kvaliteta zraka, tako i održavanjem i daljnjim povećanjem vlažnosti zraka da bi se smanjilo 'prokletstvo' betonskih džungli. Na taj način možemo propagirati kvalitetniji urbani biom, a istovremeno približiti prirodu nama, ljudima – ili nas vratiti „kući“ - prirodi.
Projekat je još u početnoj fazi izazvao uzbuđenje u svim našim partnerskim gradovima, jer kreću na zajedničko putovanje sa međunarodnim partnerima. I ne samo da su svi prepuni novih i inovativnih ideja za rješavanje navedenih problema, spremne su i URBACT lokalne grupe – najbliži saradnici u našem radu, kao „predstavnici“ interesa svojih gradova i najaktivniji članovi. Zamišljamo budućnost u kojoj su rješenja zasnovana na prirodi na čelu urbanog planiranja i razvoja. Integracijom biodiverziteta u politike, strategije i inicijative zajednice, partneri imaju za cilj da postanu gradovi uzori za održive prakse, postavljajući inspirativan primjer drugima. Sve što radimo, mora biti integrirano u svakodnevni život lokalnog stanovništva. Ovo je jedina realna održiva opcija u pogledu hitnih pitanja sa kojima se suočavamo u budućnosti – bilo da se radi o okolišu ili društvu.
BiodiverCity postavlja pitanje: Mogu li gradovi redefinirati svoj odnos s prirodom i iskoristiti potencijal biodiverziteta za rješavanje hitnih ekoloških izazova? Naša mreža je spremna da se suoči s ovim izazovom, radeći u skladu s prirodom na izgradnji otporne i održive budućnosti - transformativno putovanje u kojem priroda postaje kamen temeljac urbanih inovacija, a zajednice postaju šampioni očuvanja biodiverziteta. Zajedno možemo oblikovati zeleniju, održiviju budućnost za mrežu, Evropu i šire.
Kao dio projekta URBACT, BiodiverCity sudjeluje u širem pozivu na akciju, gdje Evropska unija predvodi put za suočavanje s preprekama koje nam stoje na putu, da pokaže da postoji drugačiji način. Naša misija je da uvedemo novi način razmišljanja o budućnosti naših gradova - jedini način na koji možemo pronaći delikatnu ravnotežu prirode i nas je djelovanje. A da bismo djelovali, potrebna nam je podrška koju samo EU može pružiti.