Služba za održivi razvoj Grada Sarajeva organizovala je treći sastanak Urbane lokalne grupe (#ULG), na kojem su učestvovali predstavnici javnog, privatnog, nevladinog i akademskog sektora. Tokom sastanka, predstavljen je projekt Bauhaus4MED te je uspostavljena radna grupa za njegovu realizaciju.
U okviru sastanka organizovane su radionice i diskusije u kojima su učestvovali predstavnici ključnih institucija i organizacija, uključujući Zavod za planiranje razvoja Kantona Sarajevo, Arhitektonski fakultet UNSA, ARA-arhitektonsku radionicu, Sarajevsku regionalnu razvojnu agenciju SERDA, Savjet za zelenu gradnju BiH, Greenstyle Solutions d.o.o., Landscape Studio Avliya i druge relevantne subjekte.
Na sastanku je predstavljen dosadašnji napredak projekta BiodiverCity, koji se realizuje u okviru programa URBACT. ULG koordinator,Amar Popara preezentovao je aktivnosti koje je Grad Sarajevo do sada implementirao u okviru projekta, uz naglasak na postignute rezultate. Također, predstavljene su dobre prakse stečene tokom dosadašnjih sastanaka mreže gradova (CNM), kao i proces implementacije Integrisanog akcionog plana (IAP), s posebnim fokusom na dalji razvoj zelenih inicijativa u Sarajevu.
Derviš Hadžimuhamedović, voditelj projekta Bauhaus4MED, koji se realizuje u okviru Interreg Euro-MED programa, predstavio je glavne ciljeve i aktivnosti ovog projekta, s posebnim fokusom na njegovu transformacijsku dimenziju i aktivnosti koje će biti realizovane u Sarajevu. Naglašeno je da će pilot projekt zelene transformacije zapuštenih prostora, implementiran kroz ovaj program, poslužiti kao primjer dobre prakse u unapređenju svakodnevnog života građana Sarajeva. Kao dio tih aktivnosti, planirana je i organizacija lokalnog Bauhaus festivala i foruma, koji će pružiti priliku za umrežavanje i dalju razmjenu iskustava među građanima.
Treći sastanak Urbane lokalne grupe (ULG) rezultirao je konstruktivnim razgovorima i razmjenom ideja za implementaciju zelenih transformacija u Sarajevu. Ključna tema bila je važnost uključivanja svih društvenih segmenata u ovaj proces, kako bi se poboljšali biodiverzitet i zelene površine u gradu. Diskutovalo se o transformaciji zapuštenih javnih prostora u moderne, funkcionalne zelene oaze, koje će unaprijediti kvalitet života građana i doprinijeti očuvanju životne sredine.
Zelena transformacija treba biti održiva, inkluzivna i estetski privlačna, sa ciljem ne samo ekološkog unapređenja, već i poboljšanja svakodnevnog života građana, jedan je od zaklkjučaka današnjeg sastanka. Učesnici su se složili da je revitalizacija javnih prostora ključna za budući razvoj grada, te da je za njen uspjeh nužna saradnja svih relevantnih aktera i aktivno uključivanje građana.