U ponedjeljak, 8. decembra 2025. godine, Grad Sarajevo je, kroz Službu za održivi razvoj, u okviru međunarodnog URBACT Pioneers Accelerator projekta organizovao Action Lab radionicu s ciljem jačanja participativnog planiranja i zajedničkog kreiranja narednih koraka u okviru planirane pilot-intervencije.
Radionicu je otvorila lokalna mentorica Ivana Unković, koja je predstavila ciljeve Action Lab-a i naglasila značaj aktivnog uključivanja građana i partnera u procese urbanog razvoja. Uslijedila je prezentacija rezultata i dosadašnjih aktivnosti koju je održao Amar Popara, projekt menadžer u Službi za održivi razvoj Grada Sarajeva, sa fokusom na faze razvoja projekta, ostvarene ciljeve i dalji strateški pravac.
Centralni dio programa bio je Co-Design Studio "Naš grad, naše ideje", u kojem su učesnici kroz kreativnu, facilitiranu radionicu radili u manjim grupama na izradi modela predloženog urbanog prostora. Kroz aktivnu razmjenu ideja, vizija i pristupa, učesnici su oblikovali prijedloge koji reflektuju inovativnost, funkcionalnost i potrebe zajednice. Završna prezentacija maketa otvorila je prostor za konstruktivnu diskusiju o ključnim temama i budućim koracima pilot-intervencije.
Radionica je zaključena neformalnim networking druženjem, koje je omogućilo nastavak razgovora, razmjenu kontakata i jačanje saradnje među institucijama i lokalnim akterima.
Grad Sarajevo zahvaljuje svim učesnicima koji su svojim prisustvom i doprinosom obogatili proces zajedničkog planiranja i razvoj održivih urbanih rješenja.